REPREZENTANT VÂNZĂRI PIESE DE SCHIMB STOENEȘTI

Misiunea postului:

  • creşterea vânzărilor de piese de schimb şi lărgirea portofoliului de clienţi în zona alocată (judeţele Teleorman, Giurgiu, Argeș, Dâmbovița, Ilfov, Prahova)

 Responsabilități:

  • vizitează clienţii şi potenţialii clienţi pentru a afla nevoia acestora de piese de schimb şi pentru a crea şi menţine o relaţie de parteneriat
  • prezintă produsele din portofoliu şi promoţiile în curs
  • identifică referinţele pieselor de schimb solicitate de client, telefonic sau prin e-mail, cu ajutorul cataloagelor electronice
  • în baza nevoilor identificate face oferte de preţ şi participă la negocieri dacă e cazul
  • întreprinde toate demersurile necesare pentru încheierea vânzărilor
  • face comenzi de piese de schimb, în urma centralizării nevoilor clienţilor
  • informează clienţii cu privire la statusul comenzilor: disponibilitatea produselor, termene de livrare
  • îşi planifică vizitele la clienţi atfel încât să asigure optimizarea rutelor; livrează piese de schimb clienţilor care se află pe traseul planificat
  • întocmeşte şi transmite rapoarte cu privire la activitatea sa: clienţii vizitaţi, statusul discuţiilor cu aceştia, probleme apărute pe circuitul furnizor – client
  • face propuneri de îmbunătăţire a activităţilor în care este implicat: politica de preţuri, comandarea şi livrarea pieselor
  • culege informaţii din interior (utilaje vândute care ulterior pot genera nevoia de piese) sau exterior (clienţi care achiziţionează utilaje sau piese din alte surse, informaţii despre piaţă, concurenţă) pentru a identifica oportunităţi de vânzare de piese

Candidatul Ideal

  • experienţă în vânzarea de piese de schimb B2B, de preferat în domeniul maşini şi utilaje agricole
  • experienţă în activităţi de prospectare a pieţei
  • foarte bune abilităţi de vânzare şi negociere
  • experienţă în utilizarea de aplicaţii de identificare de piese de schimb
  • minimum studii medii, de dorit într-un domeniu tehnic (mecanică, utilaje, maşini, …)
  • permis de conducere categoria B
  • disponibilitate pentru deplasări frecvente în zona alocată
  • cunoaşterea limbii engleze constituie avantaj

Oferim:

  • salariu atractiv
  • comision din vânzări
  • maşină de serviciu
  • mediu de lucru plăcut
  • asigurări private de sănătate

Persoanele interesate pot trimite aplicaţia la adresa de e-mail [email protected].